طلاق توافقی

طلاق توافقی

طلاق توافقی گونه ای از طلاق است که هر دوی زن و شوهر متقاضی آن هستند و در همه امور از قبیل حضانت فرزند بعد از طلاق، ملاقات فرزند، نفقه ایام عده، شیوه استرداد جهیزیه، وصول مهریه و … با یکدیگر توافق کرده اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، توافق خود را اعلام می‌کنند و با تقدیم مدارک شناسایی خود دادخواست طلاق توافقی می‌دهند و پس از طی روال معمول دادگاه بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش زوجین را صادر می‌کند و آنها می‌توانند با ارائه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند

طلاق توافقی را می‌توان معادل uncontested divorce در نظر گرفت چون طرفین در مورد همه چیز توافق دارند همچنین می توان آن را معادل no fault divorce در نظر گرفت چون در آن هیچ‌یک از طرفین مقصر قلمداد نمی‌شود. در طلاق توافقی، در خصوص حقوق مالی زن مانند مهریه، جهیزیه و… و همچنین مسئله حضانت و ملاقات فرزندان با توافق و تفاهم طرفین تصمیم‌گیری می‌شود و این توافق در حکم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌کند.

در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ماده‌ای با عنوان طلاق توافقی وجود ندارد، اما در دادگاه خانواده معمولا این نوع طلاق را در ‏قالب طلاق مبارات یا خلع قرار می‌دهند. این نوع طلاق با صدور گواهی عدم سازش جاری می شود.

خلع و مبارات دو نوع طلاق توافقی در فقه و حقوق اسلامی است.

مزایای طلاق توافقی

طلاق توافقی به نسبت سایر شیوه های طلاق مزایایی برای زوجین و خانواده هایشان به همراه دارد که در اینجا به ۸ مورد از مهمترین این مزایا اشاره می‌کنیم.

  1. عدم تشكيل پرونده‌های متعدد در دادگستری
  2. جلوگيري از رجوع مكرر زوجين به محل دادگستری
  3. دخالت طرفين در طلاق و صدور گواهي‌ عدم سازش
  4. كوتاه شدن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق
  5. مدت‌دار بودن اين گواهي در عرض ۳ ماه كه سبب حفظ دوام عقد نكاح است در حالي‌كه در حكم طلاق، كه بدون مدت اجرايي است هر لحظه دوام زندگي تهديد مي‌شود
  6. درگيری كمتر و كاهش تنش بين خانواده‌های زوجين
  7. احتمال رجوع بيشتر زوجين در آينده به يكديگر و تشكيل مجدد زندگي مشترك به دليل مورد ششم
  8. كاهش استرس فرزندان

در طلاق توافقی نیز مانند طلاق عادی زوجین می توانند اقدام به اخذ وکیل کنند. در صورت استفاده از وکیل، انجام طلاق بین ۷ تا ۱۰ روز کاری به طول خواهد انجامید. همچنین در این صورت نیازی نیست که زوجین در دادگاه حضور داشته باشند و حتی در جلسات مشاوره طلاق توافقی دادگاه خانواده نیز، وکیل می تواند به جای هر یک از طرفین شرکت نماید.

در واقع وکیل ارزان، در تمام مراحل از مشاوره تا اجرای صیغه طلاق می تواند به جای زن و مرد حضور داشته باشد. یک نفر نمی تواند هم زمان وکیل زوج و زوجه باشد.

.

قانون جدید طلاق توافقی

از مورخ 1/09/1397 شرایط طلاق توافقی در تهران تغییر کرده است برای اطلاع از آخرین تغییرات به مطالب سامانه نوبت دهی طلاق و شرایط جدید طلاق تفاهمی در تهران از اول آذر ۱۳۹۷ مراجعه نمایید.

در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی به هر دلیل علاقه و تمایل به طی مراحل مشاوره اجباری را ندارند به اطلاع می رساند در گروه وکلای مدافع کلیه مراحل طلاق تفاهمی از مشاوره تا اخذ سند طلاق توسط وکلای مجرب ما انجام می شود.

آشنایی با ماهیت طلاق توافقی

به طور خلاصه طلاق توافقی طلاق گفته می شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم و بدون اختلاف از یکدیگر جدا شوند هر توافقی که آنها در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر قانون محترم و دادگاه ملزم به رعایت توافق زوجین می باشد به عنوان مثال زوجین توافق می‌کنند که زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد و یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمت دیگر پرداخت شود بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس و قاضی ملزم به اجرای توافق بین زوجین می باشد.

هزینه طلاق توافقی

در طلاق توافقی می بایست ابتدا جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمود که هزینه دادرسی طلاق توافقی و تعرفه خدمات در دفاتر خدمات قضایی تقریبا 100هزار تومان می گردد.هزینه بعدی طلاق توافقی در مرحله  مشاوره می باشد که هزینه مشاوره دادگاه بسته به مجتمع های قضایی از 30 هزار تومان تا 40 هزار تومان می باشد.

برای اطلاع از تمامی هزینه های طلاق توافقی اینجا کلیک کنید

مدارک لازم جهت طلاق توافقی

1- اصل سند ازدواج
2-اصل شناسنامه زوجین
3-کپی کارت ملی زوجین
توجه: در صورت مفقودی اصل سند ازدواج باید نوشت آن از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت گردد.

مشاوره اجباری طلاق توافقی

یکی از شرایط طلاق توافقی مشاوره است که طبق قانون جدید مشاور اجباری گذشته است توضیح جامع و خلاصه این است که هر کدام از زوج و زوجه به هر دلیل در شهر تهران تمایل به حضور در جلسه مشاوره نداشته باشند بدون حضور او و توسط گروه وکلای مدافع جلسه برگزار خواهد شد.

طبق ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ : در صورتی که زوجین متقاضی طلاق تفاهمی باشند دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دارد در این مورد طرفین می توانند تقاضای طلاق تفاهمی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند.
با مراجعه به گروه وکلای مدافع دیگر نیاز به حضور در مراکز مشاوره نخواهید داشت.

طلاق توافقی و امکان پاک کردن نام همسر از شناسنامه

پس از ثبت طلاق در صورت عدم نزدیکی زوجین با ارائه حکم دادگاه و طلاق نامه به اداره ثبت احوال زوجین می توانند در صورت تمایل شناسنامه را تعویض کرده و شناسنامه سفید اخذ نمایند و در صورت نزدیکی زوجین فقط در صورت ثبت ازدواج بعدی شناسنامه بدون نام تعویض خواهد شد این روند توسط گروه وکلای مدافع انجام می پذیرد.

برای اطلاع بیشتر از قانون جدید طلاق توافقی اینجا کلیک کنید.

طلاق تفاهمی ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن بدون نیاز به حضور زوجین

مشاوره با وکیل طلاق توافقی   0912228124509126627580

طلاق توافقی غیر حضوری | طلاق توافقی ارزان قیمت | طلاق توافقی سریع و فوری | وکیل طلاق توافقی

نمونه صورت جلسه طلاق توافقی

نمونه رای در خصوص طلاق توافقی

خواهان؛ آقای محمد……… و خانم سمیه ………با وکالت……..
خواسته؛ طلاق توافقی

گردش کار

به تاریخ……… در وقت فوق العاده جلسه شعبه…… دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) به تصدی امضاکنندگان ذیل تشکیل پرونده کلاسه……… خانواده تحت نظر قرار دارد. با توجه به تکمیل بودن پرونده دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و به شرح ذیل مبادرت به صدور رای می نماید:

رای دادگاه

در خصوص دادخواست تقدیمی زوجین سمیه………. و جواد………. با وکالت………. به خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن دادگاه با عنایت به محتویات پرونده و ملاحظه سند نکاحیه به شماره ترتیب……. مورخ……. دفتر اسناد رسمی ازدواج شماره…….. که رونوشت مصدق آن‌ ضم پرونده گردیده است .

و با احراز علقه زوجیت دائم فی مابین و نظر به اصرار زوجین بر طلاق و از آنجا که حسب نظر کارشناس واحد مشاوره خانواده مستقر در مجتمع قضایی مثبوت به شماره……. تفریق و جدایی زوجین با ذکر دلایل علل عدم تفاهم به مصلحت آنان اعلام شده است .

و این دادگاه نیز نظر مزبور را مطابق ظواهر و احوال زوجین می داند لذا تقاضای آنان را وارد و موجه تشخیص و مستند به مواد ۲۵ ،۲۶ و ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی گواهی عدم امکان سازش بنا به توافق زوجین و بشرح توافقات ذیل صادر می شود؛

زوجه کلیه مهریه ما فی القباله خود را طبق سند ازدواج در قبال طلاق خلع به زوج و وکیل زوج هم قبول بذل نموده است. در خصوص نفقه و اجرت المثل زوجه ادعای ندارد جهیزیه در اختیار خود زوجه می باشد زوجین نسبت به هدایای طرفین و خانواده های آنان مربوط به زوجیت هیچ ادعایی ندارند .

زوجین دارای یک فرزند مشترک به نام………. متولد……… می باشند. که حضانت فرزند مشترک به عهده زوج، نفقه فرزند مشترک به عهده زوج و زوجه هفته ۲۴ ساعت حق دارد فرزند خود را ملاقات نماید.

در ادامه

زوجه حسب گواهی صادره از آزمایشگاه مستقر در مجتمع قضایی مثبوت به شماره……. در دفتر ثبت لوایح باردار نمی باشد طلاق واقع شده مستند به ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی و کراهت زوجه از تداوم زندگی و بخشش حقوق مالی از نوع خلع می باشد.

رای صادره حضوری و ظرف مدت ۲۰ روز پس از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه محترم تجدیدنظر استان می باشد گواهی صادره در اجرای ماده ۳۴ همان قانون طی سه ماه از تاریخ رای قطعی دارای اعتبار بوده و در صورتی که گواهی صادره ظرف مهلت مذکور به دفتر رسمی طلاق جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن تسلیم نگیرد و یا تسلیم کننده گواهی به دفترخانه ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه طلاق جهت اجرای صیغه طلاق حاضر نگردد .

مدارک لازم را به دست خود را ارائه نماید گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط بوده و کلیه توافقات مندرج در این گواهی نیز ملاقات خواهد بود. اجرای صیغه طلاق حسب ماده ۳۷ قانون مذکور با رعایت جهات شرعی و با حضور سردفتر انجام خواهد گرفت.

تیم وکیل مدافع در تمامی زمینه های قضایی دارای وکیل متخصص در همان زمینه مانند وکیل طلاق توافقی، وکیل کیفری، وکیل دادگستری، وکیل ملکی، وکیل خانواده و وکیل چک و سفته به صورت ارزان می باشد.پرونده های قضایی خود را به وکیل مدافع بسپارید تا با اطمینان خاطر تمامی پرونده های شما بدون هیچ مشکلی، حل شوند.

نمایش دادن همه 2 نتیجه

Show sidebar